Kalendár podujatí

<<  Máj 2015  >>
 Pon  Uto  Str  Štv  Pia  Sob  Ned 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Prihlasovací formulár
Domov
Pozvánka na zimnú turistiku - bežkovanie - Skalka pri Kremnici - Kremnické vrchy - 18.12.2010 08:00
Užívateľské hodnotenie: / 0
SlabéDobré 
Napísal Vitalij ZAJEC   
Piatok, 17 December 2010 02:08

Pozývame vás na plánovanú zimnú turistiku – bežecké lyžovanie okolo Skalky pri Kremnici v Kremnických vrchoch.

Odchod z Prievidza v sobotu 18.12.2010 08:00 hod, predpokladaný príchod na parkovisko na Skalke 09:00 hod.

Bežkujeme pokiaľ nás to bude baviť, predpoklad je, že popoludní ideme domov.

Tešíme sa na športovanie na čerstvom vzduchu v horách, množstvo zábavy, a nádherne strávené spoločné chvíle!

Ďakujeme všetkým za účasť.

Bližšie informácie o Skalke a Kremnických vrchoch:


Kremnické vrchy

Kremnické vrchy (obklopujú aj obec Dolná Ves

Kremnické vrchy sú sopečným pohorím v centrálnej časti Slovenska, súčasť provincie Západné Karpaty, subprovincie Vnútorné Západné Karpaty a oblasti Slovenské stredohorie. Hraničia s týmito geomorfologickými celkami: na severe sú to Veľká Fatra a Turčianska kotlina, na západe Žiar, Hornonitrianska kotlina a Vtáčnik, na juhu Žiarska kotlina a Štiavnické vrchy, na krátkom juhovýchodnom úseku Pliešovská kotlina a Javorie a na východe Zvolenská kotlina a Starohorské vrchy.

Obsah

Členenie

Člení sa na päť geomorfologických podcelkov:

Kremnické vrchy (poloha na mape Slovenska)

Najvyšším vrchom je Flochová (1 316,9 m n. m.), v hlavnom hrebeni vystupujú aj ďalšie významné vrchy: Svrčinník (1 312,8 m n. m.), Tabla (1 178,4 m n. m.), Vyhnatová (1 282,6 m n. m.), Skalka (1 231,6 m n. m.), Mýtny vrch (1 221,4 m n. m.), Zlatá studňa (1 265,4 m n. m.), Velestúr (1 254,4 m n. m.), Smrečník (1 249,2 m n. m.) a Horná skala (1 140,3 m n. m.). Jednotlivé vrchy oddeľujú sedlá: Sedlo Flochovej (1 297 m n. m.), Kordícke sedlo (1 117,1 m n. m.), sedlo Tunel (1 150 m n. m.), Bystrické sedlo (1 190 m n. m.), Králické sedlo (1 185 m n. m.) a sedlo Tri kríže (1 180 m n. m.)

Charakteristika

Kremnické vrchy vznikli sopečnou činnosťou, základom geologickej stavby sú lávové telesá. Pôvodný porast tvorili na väčšine územia jedľo-bučiny, dnes sa na mnohých miestach lesnaté porasty striedajú s trávnatými plochami. Z ďalších drevín sa vyskytuje javor a brest, v nižších polohách sa objavujú porasty tisu. Ďalšia vegetácia je pomerne jednotvárna, pestrejšia kvetena je len v okrajových častiach, horské druhy bylín sa objavujú pravidelnejšie len pod hlavným hrebeňom. V súvislých lesných porastoch môžete naraziť na medveďa hnedého, mačku divú alebo kunu lesnú.

Jediným veľkým vodným tokom je rieka Hron, ktorá priberá zo svahov Kremnických vrchov množstvo drobných riečok a potokov.

Kremnické vrchy patria podnebne k mierne teplým oblastiam. Teploty v zimných mesiacoch sa pohybujú okolo -2 až -5 °C, v letnom období dosahujú cca 16 - 18 °C. Počet dní so snehovou pokrývkou je približne 60 - 100, počet letných dní je cca 30 - 50.

Chránené územia

Jastrabská skala pri pohľade z Dolnej Vsi

Kremnické vrchy sú vďaka množstvu prírodných zvláštností a rozmanitostí zaradené medzi veľmi vyhľadávané, atraktívne a vysoko hodnotené oblasti. Návštevníci si môžu pozrieť početné prírodné výtvory a zaujímavosti sústredené predovšetkým do národných prírodných rezervácií - Boky a Harmanecká tisina. Medzi chránené prírodné výtvory patrí Turovský sopúch pri obci Turová, Jastrabská skala, Čertova skala.

Obce

Vnútri pohoria sa nachádza 21 obcí a mesto Kremnica. Ide o tieto obce:

 

 

 

 

 

Skalka (rekreačné stredisko)

Skalka je rekreačné stredisko na strednom Slovensku pri meste Kremnica. Je to stredisko zimnej ako i letnej rekreácie.

Obsah

Poloha

Leží v Kremnických vrchoch na západnom úpätí rovnomenného vrchu (1 231,6 m n. m.). Nachádza sa v severovýchodnom cípe okresu Žiar nad Hronom, vedie sem cesta II. triedy č. 578 z Kremnice (9 km severovýchodne od centra mesta).

Vybavenosť

Nachádza sa v ňom 5 zjazdoviek, 5 vlekov a sedačková lanovka. Tiež sa tu nachádzajú bežecké trate. Najznámejším lyžiarskym podujatím poriadaným na Skalke je Biela stopa SNP. Ubytovanie poskytujú horský hotel Skalka a horské chaty Minciar a Limba.

Turistika

Rekreačné stredisko je významnou križovatkou turistických chodníkov, stretávajú sa tu červeno, žlto a modro značkované chodníky. Cesta hrdinov SNP (červená značka) vedie od Kremnických Baní ďalej do sedla Tunel (križovatka so žltou a modrou značkou), po hrebeni pohoria na Vyhnatovú a ďalej do sedla Malý Šturec. Žltá značka vedie z centra Kremnice Partizánskou dolinou na Skalku a potom ďalej súbežne s červenou značkou do sedla Tunel, odkiaľ pokračuje do Tajova. Priamo v rekreačnom stredisku začína modroznačkovaná trasa, ktorá vedie južnými svahmi vrchu Skalka, cez Bystrické sedlo na západný okraj banskobystrického sídliska Fončorda.

 

 

 

Bežecké lyžovanie (bežkovanie)

Lyžiarske preteky v Tartu, Estónsko, zima roku 2006.

Bežecké lyžovanie alebo beh na lyžiach je vytrvalostným druhom lyžovania za pomoci bežeckých lyží. Zimný olympijský šport. Rekreačne sú rozšírené tri typy bežkovania. Klasické, korčuľovanie a turistika.

Klasické bežkovanie je lyžovanie vo vyfrézovanej stope. Turisti využívajú rovnakú techniku, no zväčša bez stopy a vo voľnej prírode. Korčuľovanie je pravidelné striedanie sklzu na jednej a druhej lyži na rovnom upravenom povrchu (podobné korčuľovaniu). Pri klasickej a korčuliarskej technike sa používajú rozdielne lyže i palice.

Bežkovanie je pomerne lacný šport, za využitie trás sa zväčša platí len symbolický poplatok. Zároveň ide o veľmi zdraviu prospešný šport, pri ktorom sú zapojené takmer všetky svalové partie a kĺby sú namáhané minimálne. Tento šport je preto vhodný ako doplnkový šport v zimnom období a taktiež na chudnutie.

Najznámejšie bežkárske stredisko na Slovensku je Skalka pri Kremnici. Nachádza sa v ňom viac ako 50 kilometrov upravovaných trás a konajú sa tam najznámejšie slovenské bežecké preteky Biela stopa.

 

 

Zdroje:

http://sk.wikipedia.org/wiki/Kremnick%C3%A9_vrchy

http://sk.wikipedia.org/wiki/Skalka_%28rekrea%C4%8Dn%C3%A9_stredisko%29

http://sk.wikipedia.org/wiki/Be%C5%BEeck%C3%A9_ly%C5%BEovanie_%28be%C5%BEkovanie%29

Posledná úprava Piatok, 17 December 2010 02:25