Napísal Vito

2015-11-13 20:26:31

Naposledy upravené 2015-11-20 19:10:28 Vito


Aj keď podľa kalendára tu už máme november, počasie napriek tomu pripomína skôr babie leto.

Preto sme využili pekné dni a dohodli sa na porade klubu, že v nedeľu 8.11.2015 uskutočníme výstup na vrch Šíp nachádzajúci sa vo Veľkej Fatre.

P1050825_Vystup-na-Sip_Crop.jpg

Účasť bola skvelá , nazbieralo sa 15 turistiky chtivých nadšencov , čo predstavovalo 3 plne vyťažené autá. Odchod z Prievidze bol stanovený na 8:00 hod. nik nemeškal takže sme mohli pred 10–tou hod. vystúpiť z aut pre krčmou v Stankovanoch.

Ponaťahovali sme si údy, potužili sa domácim koláčom od Milky a samozrejme domácim trúnkom a vykročili ku kostolu cez železničné koľaje po žltej na Šíp. Terén lesom sa pozvoľna dvíhal čo nás nútilo povyzliekať si prebytočné zvršky a samozrejme ustávala aj vrava, aspoň ja som sa snažila vnímať okolie. Lesná cesta viedla Škútovou dolinou do Žaškovského sedla a odtiaľ hrebienkom, ktorý sa mierne zvažoval a doviedol nás na vrch Šíp, pod nohami bolo mokré lístie a vyčnievajúce korene stromov čo nás nútilo k zvýšenej pozornosti.

Podľa mapy, ktorú som si neskôr „vygúglila“ sa v blízkosti vrcholu mala nachádzať Ľadová jaskyňa v Šípe , ale nič také som v blízkosti nepostrehla. Na vrchu sme sa zohriali čajom, posilnili desiatou , pokochali výhľadom a keď vykuklo cez mraky slniečko urobili sme zopár záberov účastníkov a okolitej prírody.

Na Zadný Šíp vzdialený pár minút od vrcholu Šípa sme sa presunuli miernym hupáčikom. Tu bol okrem peknej vyhliadky vysoký drevený kríž čo nás primälo k diskusii na tému ako sem ten kríž dostali, výsledok diskusie si už nepamätám.

Strmým chodníkom dolu pomedzi stromy sme prišli do opustenej osady Podšíp s desiatkou malebných drevených chalúp. Vychutnali sme atmosféru a lesná cesta nás doviedla späť k autám v Stankovanoch.

Pekný turistický zážitok sme zakončili zastávkou v motoreste Rieka na polievku. Ľadové medvede Viťo a Vlado sa pri motoreste osviežili kúpaním na blízkom štrkoviskovom jazierku čo len veľmi málo z nás ocenilo a venovalo tomu pozornosť, darmo plný žalúdok je prednejší.

Domov sme sa dostali spokojní bez nútenej zastávky.

Alena

 

Fotogaléria k tomuto článku: VEĽKÁ FATRA - jesenný výstup na Šíp (1169,5 m n. m.) a plávanie v Šútovskom jazere - 08.11.2015

Kód a dizajn - SuperPC